21 lutego 2018

Jak przygotować się na pierwszą rozmowę o pracę? /cz. I/

Pewnie wielu z Was zastanawia się, jak przygotować się do swojej pierwszej rekrutacji. Jak wywołać dobre wrażenie na osobie siedzącej po drugiej stronie biurka/monitora? Internet aż kipi od różnego rodzaju porad na temat adekwatnego i profesjonalnego przygotowania się do swojej pierwszej rozmowy o pracę. Pozwolę sobie dorzucić kilka elementów, które z pozycji rekruterki wydają mi się kluczowe.

Planuj od najmłodszych lat

Oczywiście, nie traktujcie tej rady zbyt dosłownie i pozwólcie sobie spędzić beztroskie dzieciństwo, ale… Już podczas studiów, a najlepiej jeszcze w szkole średniej, warto zastanowić się nad swoją zawodową przyszłością. Wybór odpowiedniego kierunku studiów naprawdę może warunkować Twoją karierę zawodową i nie wolno Ci przespać tego okresu. Nieocenione, a często przez samych studentów – niedocenione, są wszelkiego rodzaju dodatkowe, nadprogramowe aktywności, które podejmujecie podczas studiów. Co jest istotne dla rekrutera? Kursy, wolontariaty, uczestnictwo w kołach naukowych, staże i praktyki zawodowe, a także udział w konferencjach naukowych i branżowe eventy. Na wszelkie przejawy tego rodzaju działalność patrzymy podczas rekrutacji przyjaznym okiem.

Dlaczego aktywność studencka jest ważna?

Pracodawcy zatrudniając nawet na staż lub praktykę, zwracają uwagę na to, co świeży absolwent ma w swoim CV.

Zaangażowanie studenta w swój rozwój zawodowy pokazuje potencjalnemu pracodawcy, że kandydat faktycznie interesuje się branżą.

Poza tym aplikujący prezentuje również szereg cech miękkich takich, jak np. dobra organizacja zadań i czasu pracy, wykazywanie własnej inicjatywy, umiejętność współpracy i działania pod presją czasu. Cechy te są cenione w każdej firmie.

Rekrutacja w IT

Przy okazji rekrutacji młodszych specjalistów z branży IT dla pracodawcy liczą się ukończone kursy. Istotne są dla nas kursy programowania i certyfikaty sieciowe. Takie informacje zawarte w CV dają nam feedback, że kandydat miał już praktyczne doświadczenie z daną technologią, a w konsekwencji można go będzie z marszu zaangażować w konkretne projekty lub z rekomendować klientowi, z którym współpracujemy.

Język nie tylko programowania

Jak skonstatował ponad pół wieku temu Marshall McLuhan, świat jest globalną wioską. Oznacza to ni mniej, ni więcej tylko tyle, że dzięki internetowi komunikacja się zglobalizowała.

W tej chwili w niektórych branżach, a na pewno w IT czy projektowaniu inżynieryjnym, możesz pracować w nowoczesnym biurowcu w centrum europejskiej metropolii, wygrzewając się na piaszczystych plażach Seszeli lub… z zacisza własnego domu. Warunkiem koniecznym do osiągnięcia takiego poziomu komfortu pracy jest jednak znajomość języka obcego.

O ile angielski ze względu na swoją powszechność i uniwersalny charakter jest absolutnym must-have, o tyle warto też opanować język dodatkowy. Obecnie na świecie dynamicznie rozwijają się nowe rynki i dobrym pomysłem jest rozeznanie się w branży, z którą chcemy związać swoją karierę zawodową. Warto sprawdzić, w których krajach bądź regionach świata rozwija się interesujący nas przemysł lub które zagraniczne firmy inwestują w naszym mieście albo noszą się z takim zamiarem w najbliższej przyszłości.

KOLEJNE CZĘŚCI WPISU ZNAJDZIECIE NA BLOGU W PRZYSZŁYM TYGODNIU.
∴ LUIZA BURY | IT RECRUITMENT SPECIALIST W SPÓŁCE KEY SOLUTIONS. DOŚWIADCZONY REKRUTER SPECJALIZUJĄCY SIĘ W POZYSKIWANIU SPECJALISTÓW Z BRANŻY INFORMATION TECHNOLOGIES.