24 kwietnia 2024

Artykuł w kooperacji z Newsweek Polska

Klaudia Saferna wystąpiła w imieniu naszej organizacji dla tygodnika Newsweek Polska i wraz z redakcją magazynu przedstawiła czytelnikom wizję przyszłości rynku elektromobilności. Poniżej przedstawiamy treść artykułu:

Auta elektryczne: przyszłość rynku, czy ślepa ścieżka rozwoju?

Europejscy producenci walczą o utrzymanie swojej dominującej pozycji na rynku, której zagrażają konkurencji z USA i Chin. Nieoczekiwanie, Bruksela przychodzi im w sukurs, przesuwając wdrożenie normy EURO7 i zapowiadając ponowną weryfikację zasadności zakazu sprzedaży aut spalinowych. Czy oznacza to zwrot w stronę napędów tradycyjnych?

Po okresie optymizmu związanego z elektryczną motoryzacją, zarówno wśród klientów jak i niektórych producentów zdaje się wzrastać ostrożność. Europa zaczyna odchodzić od dopłat, co przekłada się na spowolnienie sprzedaży elektryków. Zauważalna jest także zmiana podejścia samych producentów – Mercedes na tę wycofał się z planu rezygnacji z produkcji pojazdów spalinowych do 2030 i rozpoczął inwestycje w rozwój tradycyjnych napędów. Volkswagen Group również luzuje swoje wcześniejsze deklaracje dotyczące całkowitego odejścia od silników spalinowych.

Auta elektryczne to technologia, która będzie rozwijana. Jednak bez politycznej presji producenci będą mogli udoskonalać ją w sposób bardziej organiczny – twierdzi Klaudia Saferna, Dyrektor Operacyjna Key Solutions Polska, polskiego biura rozwoju produktów automotive. Era „boomu elektrycznego” przynosła ogromne zmiany w motoryzacji, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Nie był to wyłącznie krótki epizod, po którym wrócimy do motoryzacji mechanicznej – zapewnia p. Saferna. Zastosowanie napędu elektrycznego wymusiło rozwój oprogramowania pokładowego i znacznie przyspieszyło ewolucję inżynierii w tym obszarze. Software zwiększył responsywność poszczególnych układów auta, ale także pozwolił na wdrożenie funkcji takich jak systemy ADAS/AD, inteligentne oświetlenie, czy systemy infotainment. Te obszary rozwinęły się właśnie dzięki implementacji układu baterii i będą nadal ewoluować, niezależnie od tego jaki typ napędu znajdzie większe uznanie u konsumentów. Inżynierowie oprogramowania będą bardzo pożądani na rynku automotive. – dodaje p. Saferna.

Rozwój technologii elektrycznej przyczynił się także do powstania zupełnie nowych korporacji, które nie miałyby szans na przebicie się w erze dojrzałej już technologii spalinowej. Elektryfikacja zresetowała rynek i -jak zapewnia ekspertka – nowe firmy nie znikną. Będą nadal rozwijać tę technologię, którą znają najlepiej i z czasem organicznie pozyskiwać coraz większą część rynku.

Motoryzacja zdaje się wchodzić w erę technologicznej równowagi, w której o sukcesie rynkowym decydować będzie rozwój autorskich rozwiązań. Działając w ramach narzuconego w Brukseli deadline’u, większość producentów zmuszona była iść na skróty. Brak presji czasu spowoduje polepszenie jakości produktów (jak pokazują dane, awaryjność jest obecnie ogromną bolączką aut elektrycznych) i testowanie nowych rozwiązań, które dotąd nie mogły być wdrażane.

Z punktu widzenia inżynierii będziemy mogli skoncentrować nasze wysiłki na jakości, a to z kolei sprawi, że użytkownik auta otrzyma lepszą technologię – dodaje z uśmiechem Klaudia Saferna.

#newsweek #electromobility #media #news #automotive

 

<< Powrót do Strony Startowej