29 marca 2018

Jak przygotować się na pierwszą rozmowę o pracę? /cz. III/

Pewnie wielu z Was zastanawia się, jak przygotować się do swojej pierwszej rekrutacji. Jak wywołać dobre wrażenie na osobie siedzącej po drugiej stronie biurka/monitora? Internet aż kipi od różnego rodzaju porad na temat adekwatnego i profesjonalnego przygotowania się do swojej pierwszej rozmowy o pracę. Pozwolę sobie dorzucić kilka elementów, które z pozycji rekruterki wydają mi się kluczowe.

Stand-by mode on!

Po wysłaniu formularza warto być dostępnym pod telefonem i/lub mailem, który podajesz w swoim CV. Jeżeli kandydat długo nie podnosi słuchawki ani nie odpisuje na wiadomości mailowe, daje nam jasny sygnał, że nie traktuje poważnie danej rekrutacji. Jeśli w określonym momencie nie masz możliwości odebrania telefonu bądź sprawdzenia skrzynki pocztowej, po prostu powiadom nas o tym. A wówczas zyskasz punkty za profesjonalizm i szansę otrzymania wymarzonej pracy!

Czas to pieniądz

Jedną z podstawowych motywacji podjęcia pracy jest aspekt finansowy. Aby umożliwić sobie zarabianie pieniędzy, musisz być punktualna/y. Co to oznacza? Rekruterzy często pierwszy etap procesu przeprowadzają przez telefon czy Skype (aby móc zakwalifikować do kolejnego etapu rekrutacji tylko najlepszych kandydatów). Jeśli rozmowa umówiona jest na określony termin, to zarówno rekruter jak i kandydat powinni dostosować swój plan dnia do tego kontaktu. Warto, aby kandydat zadbał też o otoczenie, w którym przeprowadzi taką rozmowę. Spokojne, ciche miejsce pozwalające w komfortowych warunkach na przeprowadzenie rozmowy sprzyja skupieniu i dobremu samopoczuciu.

Nie szarżuj z wynagrodzeniem!

Odrębną kwestią są oczekiwania finansowe. Dobrze przed rozmową zapoznać się z aktualnymi raportami płacowymi dla swojej branży i mieć świadomość, że absolwent bez doświadczenia komercyjnego lub z krótkim doświadczeniem zawodowym nie będzie zarabiać na poziomie osoby z pięcioletnim stażem pracy. To, jakie stawki kandydat poda na rozmowie, ma ogromny wpływ na decyzję o ewentualnym zatrudnieniu (o tym więcej w kolejnej publikacji).

Jeżeli dopilnujesz wszystkich powyższych kwestii, masz dużą szansę, aby znaleźć się w kolejnym etapie rekrutacji. Jak przygotować się na rozmowę face to face, opowiem w następnym wpisie.

Przeczytaj pierwszą i drugą część mojego wpisu!

∴ LUIZA BURY | IT RECRUITMENT SPECIALIST W SPÓŁCE KEY SOLUTIONS. DOŚWIADCZONY REKRUTER SPECJALIZUJĄCY SIĘ W POZYSKIWANIU SPECJALISTÓW Z BRANŻY INFORMATION TECHNOLOGIES.